Despre şi pentru Bacău: ştiri, geoinformaţii, fotografii, analize și comentarii. Totul la obiect.
vineri, ianuarie 06, 2023
joi, ianuarie 05, 2023
Cum sunt proiectate cheltuielile Bacăului în bugetul pe anul 2023?
Din proiectul de buget al municipiului Bacău, aflat în dezbatere publică (link aici pentru consultarea documentului). Un buget record pentru 2023, care depăşeşte 200 milioane de euro.
Bacău - premiul I la investiţii!
Din vremea când Bacăul era municipiul premiat cu o mare coroniţă pentru noile realizări ale socialismului...
Sursa: România liberă, 15 ianuarie 1972
marți, ianuarie 03, 2023
Parcul...şi un colț uitat de cer


Aţi auzit de proiectul transportului apelor tămăduitoare de la Sărata în Bacău?
Să nu vă imaginaţi că ideile creţe şi viziunile utopice sunt doar apanajul timpurilor noastre... Un exemplu inedit îl găsim în articolul de mai jos, publicat cu incisivitate în ziarul "România liberă" din 27 august 1957.
luni, ianuarie 02, 2023
Teatrul de vară - începuturi
Bacău, sfârşitul deceniului 5 şi începutul deceniului 6: un întreg şantier amenajat în nordul Parcului "Libertăţii" (astăzi "Cancicov") avea să reducă din suprafaţa spaţiului verde, ridicând rapid primele blocuri de pe Aleea Parcului şi clădirea teatrului de vară, obiectiv îndrăzneţ pentru acea perioadă. Începuse atacul sistematic al sistematizării oraşului, conform noilor directive impuse de la Centru. Descoperirea planului teatrului într-un număr din 1959 al revistei "Arhitectura" îmi oferă prilejul de a readuce în atenţie, uşor nostalgic, câteva imagini "de epocă" ale obiectivului atât de îndrăgit multor generaţii devenite astăzi mult prea serioase pentru a mai încerca să sară vreun gard...😁
Foto - document: Momentul sfinţirii pietrei de temelie a Catedralei "Înălţarea Domnului" din Bacău
Acum ceva timp am căutat peste tot data exactă sfinţirii pietrei de temelie a Catedralei “Înălţarea Domnului” din Bacău. Toate sursele indicau doar anul (1991), fără a preciza data exactă. Cum se întâmplă de regulă, după ce renunţi la căutări, afli răspunsul atunci când nu te aştepţi. Astăzi am dezlegat “misterul”: 16 mai 1991. Într-o dimineaţă de joi în straie de sărbătoare (Ispasul), PS Episcop Ioachim Vasluianul, părintele protopop Constantin Tomozei şi un sobor de nouă preoţi au oficiat slujba de sfinţire a locului de pe terenul viran peste care avea să se ridice în următorii 27 de ani unul dintre cele mai mari lacaşuri de cult ortodox din această parte a Europei. Fotografia a fost făcută de Ştefan Radu şi a fost publicată în albumul aniversar “Deşteptarea - 20 de ani”. Imaginea panoramică executată de la un etaj al Hotelului “Moldova” prezintă o mare valoare documentară chiar şi pentru contemporanii evenimentului, cunoscând faptul că după o anumită vârstă memoria începe să joace feste…Pentru foştii absolvenţi ai Liceului “Lucreţiu Pătrăşcanu”, o ancoră imagistică numai bună pentru a-şi reaminti ultima parte a traseului zinic către cursuri...
miercuri, decembrie 07, 2022
Urban tale: Strategia Integrată de Dezvoltare Urbană (SIDU) a municipiului Bacău pentru perioada 2021-2027
Am avut răbdarea prin primăvară 👽 să parcurg cele peste 550 de pagini din Strategia Integrată de Dezvoltare Urbană (SIDU) a municipiului Bacău pentru perioada 2021-2027, document strategic aprobat în Consiliul Local Bacău. Pentru a vă stârni curiozitatea, redau mai jos două paragrafe cu statut vizionar👀:
"...reabilitarea și redeschiderea grădinii zoo,
realizarea unei grădini botanice, realizarea unei săli polivalente"...
"În anul 2027, municipiul Bacău si Zona
Metropolitană Bacău sunt unele dintre cele mai atractive și primitoare zone din
regiune, dar și din țară, fiind recunoscute pentru diversitatea și notorietatea
evenimentelor culturale, dar și pentru viața socială activă din mediul urban și
mediul rural" (p. 451).
Am zis eu că voi reveni mai pe larg, dar nu mai văd rostul... Ne auzim direct în 2027!
Foto: Iulian Radu
vineri, septembrie 23, 2022
Şanţul
Vin de dimineață. Agită, discută, mută, cară, descarcă, încarcă, trântesc, sparg, trag, bortelesc, se sfădesc, smucesc, răzuiesc, împing, claxonează, scormonesc, lipesc, înfășoară, desfășoară, fumează, tîrăsc, ridică, coboară, înjură, privesc, înnădesc, glumesc, sporovăiesc, râd, transpiră, apar, dispar... Cam așa e de vreo trei săptămâni la colț de bloc(uri). E atâta emulație încât ai zice că se lucrează concomitent la prelungirea căii ferate Bumbești-Livezeni spre conectarea cu Eurotunelul de sub canalul Mânecii. Să nu disperăm: lucrările au o precizie chirurgicală, Dorel nu a mai spart nicio conductă de apă, cartierul trepidează de viață, lumea de lângă noi se schimbă pe nesimțite...
luni, iulie 18, 2022
Să ne sufocăm intra muros!
Am găsit și eu în poștă un ziar. Am remarcat nu neapărat macheta unui stadion futurist (mai am prin calculator vreo 3-4 planșe de acest gen, care au fost promovate meteoric de-a lungul timpului). Mi-a sărit în ochi "salba" de blocuri care a fost inserată în spatele arenei, în zona (fostelor) terenuri sportive. Zona care, in vremea copilăriei și adolescenței mele aducea sute de pici la joacă și la activități sportive. O zonă care venea în continuarea Parcului Libertății ("Cancicov"-ul de astăzi), reprezentând prin dimensiuni si complementaritatea funcțiilor, un element remarcabil pentru municipiu, element urbanistic rarisim la nivelul intraurban in reteaua urbană națională. Momentul '90 avea să aducă rapid destructurarea: degradarea spațiului verde, schimbarea utilizării terenului (mare universitate particulară, sedii de firme etc), ruinarea bazei sportive (in anii' 80 considerată cea mai mare si mai complexă din provincie). Acum, prin jocul imobiliar al ruletei public-privat al anilor de "tranziție la economia de piață", zona menționată are toate șansele să se metamorfozeze definitiv în beton, sticlă și asfalt, cu toate "beneficiile" asociate. Într-un oraș în care textura se densifică precum un țesut canceros, un oraș care nu cunoaște dezvoltare prin "urban sprawl", intr-un oraș în care zona metropolitană este de 20 de ani o Fata Morgana rozalie, noi ne vom sufoca intra muros. Dar ce contează, de la un etaj superior unii vor rânji condescendent, plescăind mulțumiți la notificările primite pe telefon de la contul bancar. Restul e sporovăială cu esență de sustenabilitate long-lasting.
luni, iulie 06, 2020
Verde...insular
joi, iunie 04, 2020
vineri, mai 29, 2020
Insula de agrement...încotro?
miercuri, mai 06, 2020
Confesiuni turistice ...proustiene (Nea Doru la Kuburi Slănic-Moldova)
sâmbătă, aprilie 04, 2020
Solidaritatea regională în vremuri pandemice
miercuri, februarie 26, 2020
Pasiunea pentru lemn: La Kuburi, la Slănic-Moldova
vineri, septembrie 27, 2019
Locuri de condensare: monumentul de for public "România Biruitoare" din Parcul Catedralei (Bacău)
Într-un spațiu urban atât de
heteroclit, monumentele de for public și-au găsit cu mare greutate locul în
centrul Moldovei. George Bacovia (1971), Ștefan cel Mare (1997), Vasile
Alecsandri (2003), Vasile Pârvan și Alexandru cel Bun (1998) sunt singurele simboluri
identitare care aduc suflu în volumetria amorfului mediu construit. De mâine,
Bacăul se va îmbogăți cu o lucrare de artă monumentală. O lucrare aparte, în
opinia mea, dincolo de semnificațiile istorice ale vajnicului Centenar. Gratie
viziunii sculptorului Radu Ciobanu, cuplul regal Ferdinand și Maria este adus
printre noi, alături de noi. Atunci când statuile coboară de pe soclu, răceala,
sobrietatea și barierele dispar, spațiul se umanizează și devine un loc de
condensare citadină. Da, știu, mai avem nevoie de multe și necesare update-uri
edilitar-urbanistice: apă, spatii verzi, străzi, sisteme smart de mobilitate
etc. Cu toții ni le dorim. Vor veni odată și-odată. Pe acest chinuitor traseu
al evoluției urbane, avem mare nevoie să ne proiectăm orașul mai mult ca o
destinație și mai puțin ca o intersecție. Paradoxal, chiar și niște
"simple" statui pot contribui, în timp, la această schimbare de
optică. Clișeele bacoviene trebuie să rămână în cronicile altor timpuri. Dacă
nu pentru noi, măcar pentru cei care ne vor urma, plantând flori peste sicriele
de plumb...













































