Se spune că un oraş, ca parte a unui sistem, preia o caracteristică de maximă importanţă: autoreglarea. Încă mai cred în vitalitatea acestei urbe şi capacitatea ei de a se scutura de toate metehnele care i-au schimonosit fizionomia şi poate chiar sufletul...
"Oraşul este leagănul civilizaţiei şi al crimei, centrul mizeriei şi al luxului, receptaculul în care se acumulează vitalitatea şi nervozitatea, centrul puterii şi al decăderii. În oraş omul îşi arată trăsăturile sale cele mai nobile şi cele mai respingătoare. Îndărătul pereţilor lipiţi unul de altul, sub acoperişuri îngemănate se îmbină fericirea şi lacrimile, trufia şi umilinţa, naşterea şi moartea. Oraşul exhală miasme şi mireasmă de orhidee.”
"Oraşul este leagănul civilizaţiei şi al crimei, centrul mizeriei şi al luxului, receptaculul în care se acumulează vitalitatea şi nervozitatea, centrul puterii şi al decăderii. În oraş omul îşi arată trăsăturile sale cele mai nobile şi cele mai respingătoare. Îndărătul pereţilor lipiţi unul de altul, sub acoperişuri îngemănate se îmbină fericirea şi lacrimile, trufia şi umilinţa, naşterea şi moartea. Oraşul exhală miasme şi mireasmă de orhidee.”
La Mulţi Ani, Bacău!
Foto: colecţiile Mihai Ceucă, Ioan Bâşcă, Lucian Şerban
Vezi şi: Iuga Ologul şi prima atestare documentară a Bacăului
Prima atestare documentară a Bacăului
Update 6 octombrie, ora 11,00: păcat câ în media locală momentul este ca şi inexistent. Singura referire am descoperit-o pe site-ul Asociaţiei COMUNICO, care a lansat cu această ocazie un documentar despre monumentele oraşului (click aici). Felicitări pentru iniţiativă! în rest, să tot auzim de cuvinte frumoase, gen "identitate", "imagine", "devenire", "patrimoniu" ş.a.m.d. Ele există în vocabularul Bacăului doar pentru interese financiare sau...demagogice. Păcat, mare păcat...Miasmele sunt mult mai persistente decât mireasma florilor...

















