Despre şi pentru Bacău: ştiri, geoinformaţii, fotografii, analize și comentarii. Totul la obiect.

luni, august 21, 2017

Daţi-mi un trup, voi munţilor

Ca geograf, mă gândesc acum că spaţiul dintre iad şi Rai se poate configura într-o simplă bibliotecă. De la naştere şi până la ultima suflare poţi cartografia marele voiaj printr-o ascensiune facilă a rafturilor doldora de cărţi, între podea şi tavan. Undeva acolo, pe acel ax dantesc de celuloză, poţi începe să descoperi lumea, între Jules Verne şi Maupassant, între Nichita şi Arghezi, Labiş şi Blaga, Rebreanu şi Baudelaire, între... Curiozitate, febrilitate, nelinişte, căutare, uşurare. Nu au fost multe focuri de artificii pe traiectorie. Impulsul iniţial, probabil ca o rezultantă ciudată a legilor fizicii, a lăsat însă ceva mult mai durabil, posibil cu nuanţe considerate astăzi vetuste: parfumul lecturii, foşnetul terapeutic al filelor, înghesuirea cărţilor în rafturi veşnic neîncăpătoare.
Într-o viaţă de om, efemeră indiferent de agilitatea speranţelor noastre, perenitatea unor valori poate sucomba pe moment. Între podea şi plafon s-a întins astăzi minimalismul noului secol. Digitalul a înlocuit scoarţa cărţilor cu lirismul carcaselor de DVD. Economie de spaţiu, amintiri eliminate însă aseptic. Acolo, între rafturi, spaţiul fizic care jalonează extremele evanescenţei noastre îşi crează propriile locuri - mai mult sau mai puţin atacate de praf – prin trăiri condensate pe care le purtăm cu noi, adevărate semne de carte…
Privesc acum o lumânare aprinsă, prin care se mai întrevăd clipe fără de grijă. Pâlpâiri din trecut, în care visam, purtat de titluri memorabile, la noi tărâmuri de atlas geografic. Acelaşi luminiţe conduc vanităţile, răutăţile, nemulţumirile, deşertăciunile spre un alt tărâm care ne va fi hărăzit tuturor, mai devreme sau mai târziu… Rămâne însă, deocamdată, amintirea cărţilor oferite copilului cu ochi cercetători. Mă detaşez pentru câteva clipe, încercând să mă transpun cât mai aproape de  acele orizonturi senine, în care un nou personaj de carte prindea viaţă printre rafturi.
Au trecut decenii, dar bucuria de a aşeza o nouă carte în bibliotecă s-a păstrat, chiar dacă acum acestea mai sosesc şi pe filiera unor comenzi on-line. Deh, obişnuinţa este doua natură a omului, spuneau anticii…Păcat că timpul începe să devină o resursă tot mai greu de exploatat în varianta ei quality time.
O cârpă de praf mă trezeşte din visare prin mişcări mecanice, cu uşoare scrâşnete de articulaţii. O fi semn de îmbătrânire? Sau poate, dimpotrivă, imboldul de a naviga spre amonte? Rămâne de văzut. Privesc lumânarea care încă mai arde. Mulţumesc în gând pentru fiorul pe care l-am preluat şi îl duc mai departe. Negurile interstiţiale nu-şi mai au rostul.
Ca pentru a mi se confirma, de undeva de sus coboară câteva versuri de care aproape că uitasem:
"Numai pe tine te am, trecătorul meu trup,
şi totuşi
flori albe şi roşii eu nu-ţi pun pe frunte şi-n plete,
căci lutul tău slab
mi-e prea strâmt pentru straşnicul suflet
ce-l port."


Conexiuni

marți, august 08, 2017

Pe minus...


joi, iulie 27, 2017

Premieră: Bacăul are un campion naţional la şah!

În anii ˈ80 aveam să învăţ de la el ce înseamnă pasiunea pentru acest sport-artă. Am descoperit taine care mă făceau să visez la confruntări cu Timman, Short, Karpov, Kasparov. Să înţeleg variante din apărarea franceză, rusă, Indiana Damei sau mai ştiu eu ce gambit exotic. Să nu mă satur ore în şir de nesfârşitele partide de blitz din „pătrăţelul” şahiştilor aflat la capătul parcului. Să dau o mică avere pentru un exemplar din Šahovski Informator. Să mă bucur pentru fiecare final câştigat cu un pion în plus şi să strâng mâna celui mai bun ca mine. Să mă minunez în faţa unei partide a l'aveugle. Să înţeleg valoarea timpului printr-un steguleţ de ceas ridicat ameninţător. Într-un cuvânt, să trec mai uşor peste cenuşiul unui deceniu ceauşist plin de lipsuri şi fără multe speranţe. Evadări pe 64 de pătrate mai mult decât colorate...
Anii au trecut. Pentru mine a venit momentul în care trebuia să pun capăt visului. A rămas mai mult nostalgia şi fiorul atingerii unor piese de lemn frumos cizelate. Pentru el, indiferent de variantele oferite de viaţă, pasiunea pentru şah a rămas o constantă crâncenă, imuabilă precum o rocadă mică. Iar rezultalele s-au văzut de-a lungul timpului, îmbogăţite de acumulări care l-au transformat într-o impresionantă enciclopedie vie despre vechi partide, jucători, concursuri, stări sufleteşti. O carte de istorie a şahului, el însuşi devenit între timp profesor de istorie...
Astăzi am primit un telefon care m-a bucurat nespus. Şi poate că m-a trimis undeva departe, prin anii în care un mărunt campion judeţean de juniori se visa mare maestru internaţional şi campion naţional. Nu a fost să fie, nici nu avea cum. Puţini  au harul adevăraţilor şahişti. Dar nu ştiu cum, prin ce fir nevăzut, m-am bucurat ca şi cum m-aş fi apropiat eu însumi de acele titluri.  De astăzi, Bacăul se poate lăuda cu un campion naţional la şah, prin Silviu Ifrim. Felicitări, Silviule! 

Notă: Fiind o ştire proaspătă, trebuie să vin cu câteva informaţii minimale: este vorba de finala Campionatului naţional de şah pentru veterani care a fost organizat în această săptămână în municipiul Vaslui, în organizarea F.R.Ş. pe patru secţiuni: șah clasic, șah rapid, blitz și dezlegări. Competiția a adunat cei mai valoroși sportivi trecuți de a doua tinerețe (50 +), între care s-au regăsit maeştri internaţionali şi mari maeştri.

Pentru pasionaţii şahului - click aici (www.chess-results.com) pentru a studia statisticile şi partidele finalei.


miercuri, iulie 26, 2017

Magnetismul oraşelor româneşti

  Despre noile reconfigurări în reţeaua urbană naţională, conform unui studiu al Băncii Mondiale - click aici.

marți, iulie 18, 2017

Dimineaţă de iulie

Dimineaţă de iulie, în faţa unei intrări din Parcul „Cancicov”. Dintr-un microbuz marcat cu tăbliţă de Buhuşi, câteva mâini dibace ajută la coborâre. Dexteritatea însoţitorilor determină ca mica alee pietonală să fie brusc animată. Probabil nu sunt la primul "desant" de acest fel. Totul se petrece într-o tăcere în care doar scârţâitul unui scaun cu rotile şi freamătul câtorva guguştiucilor te absolvă de gândul fugar transmis de cine ştie ce scenariu dramatic hollywoodian. Să fie mai mult de o duzină de suflete transfigurate de bătrâneţe, de boală, de neputinţă fizică. Bastonul, cadrul metalic, cârja cu sprijin subaxial, scaunul rulant nu mai reprezintă simple accesorii, părând a fi mai degrabă vechi prieteni. Cele câteva bănci sunt treptat ocupate după ce grimasele de durere sau oftaturile prelungi destăinuie oboseala trupurilor dar şi mulţumirea de a respira într-o oază verde. Un melanj greu definibil de stări se întinde interstiţial în micul spaţiu de relaxare. Împăcare, nemulţumire, speranţă, oboseală, angoasă, seninătate, posomorâre, zâmbet, durere, tristeţe, contemplare, indiferenţă, somnolenţă, izolare, singurătate, mulţumire...Un fotograf ar fi putut poate sintetiza artistic momentul prin eliminarea şocului afectiv. Pentru un trecător grăbit,  dar nu imun în faţa unor dileme axiologice, developarea momentului impune reglarea prelungită a unor resorturi sufleteşti, mai ceva decât setările unei camere fotografice. Starea de bătrâneţe în România are o sensibilitate ISO greu de suportat...
Câţiva metri mai departe, dincolo de bariera verde a parcului, pe un colţ de clădire, o mască zâmbeşte hâd. Sau poate doar hâtru, nu îmi dau seama pe moment. Carpe diem? Memento mori? Panem et circenses?
           Şontâc-şontâc, o dimineaţă de iulie se scurge...

miercuri, iulie 12, 2017

Topul liceelor după ultima medie de admitere

Si mult aşteptata repartizare computerizată...
Sursa: admitere.edu.ro

luni, iulie 10, 2017

Mortinalitatea în judeţul Bacău

Un indicator demografic la care stăm bine:
Sursa: hotnews.ro

miercuri, iulie 05, 2017

Două pasaje pentru CNADNR

      După cum spunea Gala Galaction, „această veche şi ştiută carte a lui Kotzebue are o tinerete care biruieste vremea si imbuneaza toate varstele. Este o icoana a societatii moldovenesti, este viziunea pamantului iubit dintre Carpati si Prut, asa cum aratau ele la jumatatea veacului al nouasprezecelea si cum le-a putut prinde un om crescut pe alt taram si adus de imprejurari pe meleagurile noastre.”

Astăzi vă voi îmbia cu două pasaje care ne amintesc de vremurile noastre J

Când e vreme frumoasă oricine se bucură de pământul Moldovei cel roditor, pământ negru de grădină amestecat cu humă; pe vreme de ploaie însă, omul, mai ales cel ce călătoreşte, poate ajunge la deznădăjduire.” (p. 56)


„Merserăm mai departe, trecutrăm prin oraşul Bacău, ce nu înfăţoşază niciun interes, şi peste jumătate de ceas începurăm a urca Pietricica, un deal foarte greu de suit, unde şoseaua începută de opt ani şi încă neisprăvită  este de foarte puţin folos.” (p.57)