Despre şi pentru Bacău: ştiri, geoinformaţii, fotografii, analize și comentarii. Totul la obiect.
vineri, septembrie 22, 2017
joi, septembrie 14, 2017
Lasă-mi, toamnă, giratoriile verzi...
Diverşi analişti de meserie şi mulţi cârcotaşi de profesie au despicat în patru
problema sensului giratoriu unicat. Eu las deoparte părerile pro şi contra,
banii pierduţi pe apa Bistriţei ş.a.m.d. Mă bucur în schimb că Bacăul a punctat
la capitolul „calitatea vieţii”, lucru care nu a fost remarcat mai de nimeni. Noul
spaţiu amenajat completează un registru doldora de spaţii verzi urbane, purificând
eficient atmosfera bacoviană de fel de fel de pulberi (in)vizibile. Aşteptăm cu
încredere viitoare rapoarte de la administraţia publică locală, Agenţia
Naţională pentru Protecţia Mediului, Administraţia Naţională de Meteorologie, Institutul
de Cercetare a Calităţii Vieţii, Google Maps, Agenţia Spaţială Europeană şi Asociaţia
Producătorilor de Film şi Fotografie Aeriană.
Foto: bacau.net
Etichete:
eveniment,
mediu,
sistematizare urbană,
spaţii verzi,
strategii,
străzi,
urbanism
duminică, septembrie 10, 2017
Zi de toamnă
La anii când mulţi încă se jucau cu maşinuţe şi păpuşele, eu
am avut norocul unei adevărate experienţe iniţiatice. O experienţă care avea să
îmi releve timp de o săptămână, tot ce avea mai bun capitala Moldovei: muzee,
case memoriale, palate, statui, parcuri, biserici, străzi, scuaruri,
biblioteci, universităţi, străzi, cronici, istorii...Toate începeau zilnic cu
zgomotul primelor tramvaie matinale, sub bătaia melodioasă a ceasului de la
Palatul Culturii, de la un etaj de hotel de unde Casa Dosoftei mi se înfăţişa
ca o ilustraţie din basmele fraţilor Grimm. Plecam împreună dimineaţa şi ne
întorceam seara frânţi de oboseală... dar îmbogăţiţi sufleteşte. Cred că a fost
cea mai frumoasă ieşire pe care am făcut-o vreodată dincolo de oraşul natal.
După mai bine de trei decenii, retrăiesc cu emoţie frânturi din acele momente
care şi-au avut cu siguranţă rolul lor pe o spirală evolutivă. Nu sunt doar
simple palimpseste afective. Sunt fire nevăzute care au legat iremediabil
copilul de adolescent, tânărul de hoinarul – flaneur de astăzi, negurile
bacoviene de parfumul din Ţicău, într-o matrice în care vârstele încearcă să-şi
găsească un genius loci sufletesc, sub coroana bilobată care oferă în
continuare umbră şi racoare între lumină şi întuneric, precum frescele din Sala
Paşilor Pierduţi. Recunosc, am fost un mare norocos: prea puţini au parte de
astfel de încrustări. Poate de acolo a început totul. Big Bang-ul meu personal.
Iar acum nu pot fi decât să-ţi fiu recunoscător. Deşi nu pot scăpa de un nod în
gât, acum, când ar fi trebuit să bem împreună o halbă rece, după o plimbare
lungă prin grădina botanică. Aşa, ca pentru o zi superbă de toamnă, ca pentru
70 de ani. La mulţi ani, tată!joi, septembrie 07, 2017
Începe anul şcolar? Let's Get Lost! 4.0!
Mai întâi a fost o idee.
Acum devine din nou realitate. Una de ţinut minte. Cedra Tour şi deferlări.ro, episodul IV. Imersia
4.0. Da, pentru geografii băcăuani povestea merge mai departe!
miercuri, august 23, 2017
Mulţumiri
Evident,
asemenea abordări pot deranja pe cei care se zbat să (îşi) reconfigureze diverse
scări valorice. Nu mă afectează decât în măsura în care instrumentele de lucru
nu includ indicatori viabili care să aibă în vedere profesionalismul, eleganţa,
politeţea, transparenţa, corectitudinea. Unii m-ar trage de mânecă: simple
utopii! Posibil. Probabil. Există însă multe lucruri pe care le consider cu adevărat
importante, chiar dacă nu apar în fişe de evaluare sau analize SWOT. Să te scoli în miez de noapte,
spre exemplu, doar (!) pentru a conduce la gară şi îmbărbăta un lot judeţean la
olimpiada naţională, nu ţine de proceduri de lucru, funcţii, titluri sau
relaţii ierarhice, ci de o stare de spirit, o modestă apreciere a valorii unor
oameni. Din exterior, în spatele unor cortine sau din vizuini întunecate,
lucrurile sunt gândite probabil mult mai pragmatic. Mă bucur că pragmatismul nu
a ajuns să mă caracterizeze pe de-a-ntregul. Mă bucur că am reuşit, cu
ajutorul colegilor geografi, să adaug un plus geografiei băcăuane. Către ei îndrept
acum, şi pe această cale, mulţumirile şi aprecierile mele!
marți, august 22, 2017
Omul călător
Se
spune că viaţa e prea scurtă pentru a te putea bucura de toate
frumuseţile pe care ţi le oferă această planetă. Perfect adevărat. De aceea
devine cel puţin curioasă dorinţa unor pământeni de a reveni în zone deja (mult
prea) cunoscute, bătătorite de acum mai ceva ca o intersecţie aglomerată. Le
acordăm atenţie în cel mai bun caz cât pentru un scurt popas spre destinaţii
din ce în ce mai îndepărtate. Nu-i aşa, suntem în perioada căutării unor
traiectorii turistice cât mai exotice, cu servicii cât mai cuprinzătoare. All inclusive, desigur, pentru a ne
putea bucura de tot confortul lumii moderne, într-un timp cât mai condensat, la o viteză de fibră optică. Homo viator a devenit un fel de ideal
spre regăsirea unui echilibru interior prea des pus la încercare de presiunea
sarcinilor de zi cu zi. Şi atunci, pentru câteva zile din an, bucuria
turistului se transformă într-un fel de evadare hrăpăreaţă cu rol de alinare şi
de zgândărire a orgoliilor obosite.
Se întâmplă uneori să găseşti
ceea ce cauţi nu peste mări şi ţări. Revelaţiile pot avea inflorescenţa la
câţiva paşi de tine. Este în firea omului să nu vadă frumuseţea de lângă el. E
mai trendy acum să îţi înţepenească coloana pe un scaun de maşină sau între
două terminale...Pentru unii, o destinaţie turistică capătă însă relevanţă
atunci când elementele definitorii ale spaţiului respectiv se transformă în locuri,
îmbogăţite deci afectiv. Rar le mai găseşti astăzi. Şi când omul sfinţeşte
locul, poate mai puţin importante sunt cine ştie ce facilităţi ultramoderne de
agrement. Este tonic să vezi că de la un an la altul, faţă de oraşul tău de
domiciliu, lucrurile se schimbă spre mai bine: mai multă curăţenie, mai mult
simţ estetic, mai multă civilizaţie. Este reconfortant să ţi se mulţumească cu
zâmbetul pe buze pentru orice, de la comanda unui suc la o terasă de restaurant
şi până la shoppingul din magazinul în care, la casa de marcat, ţi se adaugă şi
un „Să vă fie de bine!” E mult, e puţin? Eu zic că este în primul rând ceva firesc...dar tot mai greu de întâlnit astăzi. Despre
un astfel de „caz particular” am avut prilejul să vorbesc aici: Tibor Beke, un
manager de nota 10 care a perceput la adevărata valoare spiritul locului...
Într-o societate tot mai cuprinsă de delir, familiarul
dat de peisajul tău, de pensiunea ta, de potecile drumeţiilor tale, îmbracă aspecte cu adevărat
terapeutice, imersii într-un verde sanogen. Şi atunci poate mai puţin contează
că nu vei ajunge vreodată în Galapagos, Kilimanjaro, Tasmania sau Jamaica...Sau
poate că lucrurile sunt mult mai simple, după cum remarca, plin de
înţelepciune, Nelson Mandela: "Nu e nimic mai interesant decât să te
întorci într-un loc care a rămas neschimbat ca să îti dai seama cât de mult
te-ai schimbat tu." luni, august 21, 2017
Daţi-mi un trup, voi munţilor
Ca
geograf, mă gândesc acum că spaţiul dintre iad şi Rai se poate configura într-o
simplă bibliotecă. De la naştere şi până la ultima suflare poţi cartografia marele
voiaj printr-o ascensiune facilă a rafturilor doldora de cărţi, între podea şi
tavan. Undeva acolo, pe acel ax dantesc de celuloză, poţi începe să descoperi
lumea, între Jules Verne şi Maupassant, între Nichita şi Arghezi, Labiş
şi Blaga, Rebreanu şi Baudelaire, între...
Curiozitate, febrilitate, nelinişte, căutare, uşurare. Nu au fost multe focuri de artificii pe
traiectorie. Impulsul iniţial, probabil ca o rezultantă ciudată a legilor
fizicii, a lăsat însă ceva mult mai durabil, posibil cu nuanţe considerate astăzi
vetuste: parfumul lecturii, foşnetul terapeutic al filelor, înghesuirea
cărţilor în rafturi veşnic neîncăpătoare.
Într-o
viaţă de om, efemeră indiferent de agilitatea speranţelor noastre, perenitatea
unor valori poate sucomba pe moment. Între podea şi plafon s-a întins astăzi
minimalismul noului secol. Digitalul a înlocuit scoarţa cărţilor cu lirismul
carcaselor de DVD. Economie de spaţiu, amintiri eliminate însă aseptic. Acolo,
între rafturi, spaţiul fizic care jalonează extremele evanescenţei noastre îşi
crează propriile locuri - mai mult sau mai puţin atacate de praf – prin trăiri
condensate pe care le purtăm cu noi, adevărate semne de carte…
Privesc
acum o lumânare aprinsă, prin care se mai întrevăd clipe fără de grijă.
Pâlpâiri din trecut, în care visam, purtat de titluri memorabile, la noi tărâmuri
de atlas geografic. Acelaşi luminiţe conduc vanităţile, răutăţile,
nemulţumirile, deşertăciunile spre un alt tărâm care ne va fi hărăzit tuturor,
mai devreme sau mai târziu… Rămâne însă, deocamdată, amintirea cărţilor oferite
copilului cu ochi cercetători. Mă detaşez pentru câteva clipe, încercând să mă
transpun cât mai aproape de acele
orizonturi senine, în care un nou personaj de carte prindea viaţă printre
rafturi.
Au
trecut decenii, dar bucuria de a aşeza o nouă carte în bibliotecă s-a păstrat,
chiar dacă acum acestea mai sosesc şi pe filiera unor comenzi on-line. Deh,
obişnuinţa este doua natură a omului, spuneau anticii…Păcat că timpul începe să
devină o resursă tot mai greu de exploatat în varianta ei quality time.
O
cârpă de praf mă trezeşte din visare prin mişcări mecanice, cu uşoare scrâşnete
de articulaţii. O fi semn de îmbătrânire? Sau poate, dimpotrivă, imboldul de a naviga spre amonte? Rămâne de văzut.
Privesc lumânarea care încă mai arde. Mulţumesc în gând pentru fiorul pe care
l-am preluat şi îl duc mai departe. Negurile interstiţiale nu-şi mai au rostul.
Ca pentru a mi se confirma, de undeva de sus coboară
câteva versuri de care aproape că uitasem:
"Numai pe tine te am, trecătorul meu trup,
şi totuşi
flori albe şi roşii eu nu-ţi pun pe frunte şi-n plete,
căci lutul tău slab
mi-e prea strâmt pentru straşnicul suflet
ce-l port."
Conexiuni
marți, august 08, 2017
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


