"Ştiu o planetă unde se
află un domn stacojiu la față. N-a mirosit niciodată o floare. Nu s-a uitat
niciodată la o stea. N-a iubit niciodată pe nimeni. N-a făcut niciodată altceva
decât socoteli. Şi toată ziua repetă: eu sunt un om foarte serios, eu sunt un
om foarte serios! Şi asta îl face să se umfle în pene de trufie... Numai că nu e
un om, e o ciupercă." (Antoine de
Saint-Exupery - Micul prinț)
Despre şi pentru Bacău: ştiri, geoinformaţii, fotografii, analize și comentarii. Totul la obiect.
luni, noiembrie 13, 2017
luni, octombrie 30, 2017
Conferința Județeană Erasmus+ 30 Infodays: Cetățenie activă și antreprenoriat
La data de 11 octombrie 2017, între orele 15 și 17:30, a avut
loc „Conferința Județeană Erasmus+ 30 Infodays: Cetățenie
activă și antreprenoriat”,organizată de Inspectoratul Școlar Județean Bacău,
Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu” și Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”.
Scopul acestui eveniment a fost multiplicarea rezultatelor proiectelor Erasmus+și
a reusit să atragă aproximativ 200 de profesori și elevi în sala de conferințe
a Colegiului Tehnic „Anghel Saligny” Bacău.
Sala a fost amenajată cu standuri expoziționale interactive,
pregătite de elevi, fiecare reprezentând proiectul instituției de învățământ de
provenienţă. Conferinţa a debutat cu vizitarea standurilor interactive, participanții,
elevi şi profesori,prezentându-şi rezultatele finale ale proiectelor si experiența
acumulată înproiecte de mobilitate Erasmus+.
A urmat o
activitate plenară, încadrulcăreia s-au adresatmesaje de deschidere, de către
Inspectorul de Proiecte și Programe Europene, prof. Ana Maria Rotaru şi prof.
Diana Popa, de la Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, moderatorul
conferinţei.
Legătura dintre
şcoală şi piaţa muncii a fost evidenţiată de reprezentantul SCC Services
România, dl Alexandru Tomescu. Manager de vânzări și marketing în cadrul
companiei Specialist Computer Centres (SCC), acesta a prezentat tinere iaudiențe
ce înseamnă să lucrezi într-un mediu corporate în IT.
O experiență plăcută a fost prezența lui Alvaro Giron și Tome
Ribarov, sosiţi din Granada, Spania, cu puțin înainte de a începe conferința.
Ei au prezentat Europroyectos Erasmus Plus S.L., organizaţie intermediară
specializată în implementarea de proiecte de mobilitate pentru formare iniţială.
Spre mirarea tuturor, Alvaro este un bun vorbitor de limba română. Deschiși,
și-anunţat prezența în oraș până sâmbătă, 14 octombrie, pentru a comunica cu
adolescentii curioși să afle mei multe despre mobilităţi Erasmus+ şi pentru a
stabili relaţii de colaborare cu şcoli băcăuane. Mai mult, vineri, 13
octombrie, s-au prezentat la Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, unde au
asistat la o oră de limba engleză, interacționând cu elevii încântați de o oră
„altfel”.
S-au prezentat rezultatele finale ale proiectelor Erasmus+ de
la Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”,
Colegiul Național „Grigore C. Moisil” Onești, Liceiul Tehnologic Petru Rareş,
Liceul cu Program Sportiv în colaborare cu Palatul Copiilor Bacău, Liceul
Teoretic „Vasile Alecsandri” Săbăoani, Școala Gimnazială Asău, Colegiul
Economic „Ion Ghica”, Colegiul Național „Ferdinand I”, Școala Gimnazială ”Dr.
Alexandru Șafran” și Școala Gimnazială „Alexandru cel Bun”.
Colegiul Naţional "Gheorghe Vrănceanu" a anunţat deschiderea
oficială a Proiectului Erasmus+ KA1 “Început de carieră IT”- “ IT Career
Start-up”, care presupune cooperarea între 4 licee din România pentru
realizarea de stagii de practică în companii IT din Cipru, Spania şi Portugalia
pentru 64 de elevi (pentru dezvoltarea de competenţe profesionale în web
design) şi 4 plasamente de tip job-shadowing pentru profesori de informatică.
Totodată, Colegiul a diseminat rezultateleproiectului
Erasmus+ KA1 „Smart IT”, care s-a incheiat oficial în cadrul conferinţei. În
cadrul acestuia, 34 de elevi au participat la stagii de practică în companii IT
din Cipru şi Germania, pentru a-şi dezvolta competenţe profesionale în design,
programarea paginilor web şi crearea de tutoriale.
La standurile expoziţionale au fost prezentate si rezultatele
proiectelor Erasmus+KA2 “Launching Our CO3 Erasmus Satellite”, "What's the
Use of It?" şi KA1 “Formare iniţială de calitate prin mobilitate - design
şi programare web”.
Închiderea oficială a fost realizată de doamna inspector şcolar Ana Maria
Rotaru, iar participanților li s-au acordat certificate de participare.
Neguriță Diana-Gabriela, Păduraru Diana-Andreea
joi, octombrie 26, 2017
Prin octombrie
Plouă.
Tristeţi nedesluşite-mi vin, dar toată durerea,
ce-o simt n-o simt în mine,
în inimă,
în piept,
ci-n picurii de ploaie care curg.
ci-n picurii de ploaie care curg.
Şi altoită pe fiinţa mea imensa lume
cu toamna şi cu seara ei
mă doare ca o rană.
Spre munţi trec nori cu ugerele pline.
Şi plouă."
(Lucian Blaga)
Etichete:
Foto,
mediu,
meteo,
parc,
spaţii verzi
Concurs în Parcul Trandafirilor: ghiciţi Ziua GB!
Dintr-un motiv care îmi rămâne necunoscut, postarea din 18 octombrie legată de Ziua GB a dispărut. Reiau deci tema concursului: care va fi data în care vor cădea toate frunzele? Predicţia mea: 9 noiembrie. Aşteptăm răspunsurile dumneavoastră! Nu uitaţi de premiu...
Etichete:
mediu,
meteo,
parc,
patrimoniu,
spaţii verzi
luni, octombrie 23, 2017
Oraşul melanjurilor
Într-o mare de informaţii care curg necontenit pe lângă noi în iureş ameţitor, e bine să mai adăugăm din când în când şi balize salvatoare. Două dintre aceste le-am descoperit de curând:
"A-l glorifica în glodul lui, în praful pestilential de care
scria și fostul primar Costache Radu, e cabotinism. A-l valorifica, a-l prețui
ca pe o pepită rară cu intersecțiile și clădirile lui din alt veac, de o
noblețe cu care nu ne vom mai întâlni, e altceva." (Sebastian Şufariu)
Notă: potrivit domnului Mihai Ceucă, cel care de atâtea ori ne-a umplut
sufletul cu bijuterii imagistice urbanistice ale Bacăului de altădată, imaginea
aparţine fototecii Tavi Voicu, fiind făcută
prin anii 1976 -78. Magazinul „Luceafărul” există din 1975 și poza este din
acea perioadă. Strada este str.
Tavernei, acum pasajul de sub blocul de pe N. Bălcescu (unde era BJL Gold). În spatele fotografului
este blocul cu „Macu' Roșu”, la stânga, str. Iernii pe care se află intrarea
actorilor la teatru. În spate, dreapta, Camera de Comerț și Industrie.
Etichete:
Bacăul de altădată,
clădiri,
Foto,
străzi,
urbanism
duminică, octombrie 22, 2017
Primul proiect VET pentru Liceul Tehnologic"Petru Rareș" Bacău
Pentru prima dată,
Liceul Tehnologic"Petru Rareș"
a fost beneficiarul unui proiect VET (Vocational Education and Traning), în
anul școlar 2016-2017, cu un buget alocat
prin programul Erasmus + de 93.766 €.
Echipa de proiect coordonată de Rățoi Mariana și formată din cadrele
didactice Stan Ioan, Farcaș Angelica, Gutunoi Sorin și Dănăilă Oana Cristina au
promovat imaginea liceului la nivel local și european prin creșterea
atractivității lui. Obiectivul general a fost de a crește calitatea formării
inițiale a elevilor de la profilul turism și alimentație (liceu și școală
profesională) prin organizarea a două stagii de practică în colaborare cu
parteneri din Spania și Cipru. Proiectul s-a derulat
in perioada 1 septembrie 2016-30 august 2018. Participanții, în număr
de 34, elevi din clasele – X-a și a XI-a
(liceu și școală profesională), au efectuat stagii de practică în intervalul
aprilie - iunie, câte 3 săptămâni pentru fiecare flux. Fluxul 1 format din 16
elevi, a desfășurat trei săptămâni de practică în sudul Spaniei, orașul Granada
iar fluxul 2 format din 18 elevi, a desfășurat stagiul de practică în Cipru,
orașul Paphos.
În urma mobilității, beneficiarii au dobândit
competențe și abilități practice specifice domeniului de pregătire – turism și
alimentație.
În Granada, elevii
și-au desfășurat stagiul de practică în 5 unități de alimentație publică
(Restaurante Oleum, Restaurante Las Tinajas, Restaurante Fresco- co,
Restaurante Pilar del Torro, Restaurante Puesto 43 Marisqueria) iar în Paphos
la două unități de alimentație(Restaurant "St. George", Restaurant
Costarica Cafe). Elevii au lucrat în echipă sub îndrumarea managerilor de
proiect Bernard Trujilo (Spania),Michalis Papatherapontos (Cipru) și Rățoi
Mariana( România). În urma evaluărilor finale
elevii au primit certificate pentru recunoașterea competențelor
dobândite de tip Europass Mobility.
Pe lângă obiectivul de
bază care a vizat formarea profesională, elevii au mai participat la cursuri de
limbă spaniolă, limbă greacă și la programele culturale pentru descoperirea
tradițiilor și obiceiurilor populare. Pregătirea culturală a inclus o serie de
excursii pentru vizitarea unor atracții turistice din Granada, Sevilla, Malaga,
Paphos și Limassol (Castelul Alcazaba Malaga, Muzeul Picasso, Alhambra-Granada,
Palatul Regal din Sevilla, Catedralele
din Granada, Malaga și Sevilla, Sacromonte, Parcul Natural Sierra Nevada,
Parcul Arheologic din Paphos, Marina Limassol, Castelul și Mormintele Regilor
din Paphos, Coloana Sfântului Petru, locul de naștere al Aphroditei Petra tou
Romiou, „Stone of the Greek”).
vineri, octombrie 13, 2017
Când arborii au ecusoane
Imagini inedite pentru unii trecători care au trecut astăzi prin Parcul "Cancicov": anumite sectoare forfoteau de activitate. La zece ani de la apariţia Legii nr. 24/2007 privind reglementarea şi administrarea spaţiilor verzi din zonele urbane. Bacăul încearcă cu greu să intre în legalitate/normalitate prin întocmirea registrului spaţiilor verzi. Mai bine mai târziu decât niciodată, spune înţelepciunea noastră mioritică... dar să sperăm că nu va mai trebui să aşteptăm încă un deceniu pentru finalizare şi publicare.
Extras din legea menţionată:
ART. 17
Controlul realizării
măsurilor de protecţie a spaţiilor verzi este exercitat de instituţiile
abilitate de autoritatea publică centrală pentru protecţia mediului,
autoritatea publică centrală pentru administraţie şi interne, autorităţile administraţiei
publice locale şi de unităţile fitosanitare locale pentru protecţia plantelor.
ART. 18
(1) Autorităţile
administraţiei publice locale au obligaţia să ţină evidenţa spaţiilor verzi de
pe teritoriul unităţilor administrative.
(2) Evidenţa spaţiilor verzi are drept scop
organizarea folosirii raţionale a acestora, a regenerării şi protecţiei lor
eficiente, cu exercitarea controlului sistematic al schimbărilor calitative şi
cantitative, asigurarea întreprinderilor, instituţiilor, organizaţiilor şi
cetăţenilor cu informaţii despre spaţiile verzi.
(3) Autoritatea
centrală responsabilă pentru amenajarea teritoriului înfiinţează Registrul
naţional al spaţiilor verzi, iar autorităţile administraţiei publice locale, registrele locale ale spaţiilor verzi.
(4) Registrul
naţional al spaţiilor verzi şi registrele locale ale spaţiilor verzi se vor
constitui pe baza normelor tehnice elaborate de autoritatea publică centrală
care răspunde de amenajarea teritoriului, în termen de 60 de zile de la
intrarea în vigoare a prezentei legi, şi se vor actualiza anual. Elaborarea registrelor
spaţiilor verzi se va finaliza până la data de 1 ianuarie 2008.
ART. 19
(1) Obligaţia
organizării şi conducerii registrelor spaţiilor verzi revine autorităţilor
administraţiei publice locale.
(2) Registrul
naţional al spaţiilor verzi este un sistem informaţional care cuprinde datele
tehnice ale spaţiilor verzi conform indicilor de calitate şi cantitate.
(3) Registrele locale ale spaţiilor verzi vor fi făcute
publice şi vor putea fi consultate la sediile autorităţilor administraţiei
publice locale.
ART. 20
(1) Răspunderea
pentru reducerea suprafeţelor spaţiilor verzi revine autorităţilor
administraţiei publice centrale şi locale, precum şi tuturor persoanelor fizice
şi juridice.
(2) Autorităţile
administraţiei publice centrale şi locale prevăd în bugetele proprii fonduri
pentru îndeplinirea obligaţiilor privind spaţiile verzi.
(3) Înstrăinarea şi
atribuirea terenurilor cu spaţii verzi se efectuează în condiţiile prevăzute de
lege, cu păstrarea destinaţiei de spaţiu verde.
Etichete:
mediu,
parc,
spaţii verzi,
urbanism
duminică, octombrie 01, 2017
Eu sunt o frunză
(Nichita Stănescu)
Etichete:
mediu,
parc,
spaţii verzi
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
